İlişkilerde Engelpülasyon Tümceleri

admin Escort Ataköy 13 Temmuz 2022

İlişkilerde manipülasyona uğradığını fark etmek aslında çok zordur. Engelpülasyon uygulanan kişi kendisine manipülasyon

İlişkilerde Engelpülasyon Tümceleri

yapıldığını fark etmez ve kendisini duygusal yönden yetersiz hissetmeye başlar. Bu yetersizlik karşısındaki kişiye bağlılığa dönüşür. Aslında duygusal manipülasyon bir ilişkide başınıza gelebilecek en kötü durumdur. Engelpülasyon yapan kişi çoğu zaman kurban rolüne bürünür ve sizi suçlu hissettir. Kavga esnasında gülme, bakışlar ile küçümseme, sözlerinizi dinlememe, etkileyici özür dileme yöntemleri kullanarak kendisini affettirme ve sonrasında size aslında bu özrü dilemesine gerek duymadığı halde bunu yaptığını hissettirmek ve kendine minnettar bırakmak ilişkilerde karşınıza çıkabilecek en yaygın manipülasyon yöntemleri arasında yer alır. İlişkilerde manipülasyon cümleleri çok tehlikelidir ve asla ilk anda anlaşılmaz.

İlişkilerde Engelpülasyon Nedir?

İlişkilerde manipülasyon kişinin karşısındaki kişi üzerinde duygusal hakimiyet kurması ve bunu ona hiç hissettirmeden sinsi bir şekilde gerçekleştirmesidir. Engelpülasyon bir kişinin duygusal olarak çöküş yaşamasına ve kendine olan güvenini kaybetmesine neden olabilecek kadar tehlikelidir.

Engelpülasyon kendisini birçok farklı şekilde gösterebilir. Bunlardan bir tanesi küçük bir tartışma sonrasında karşı tarafın sizinle iletişimi kesmesi ve sizi peşinden koşturmasıdır. Özdeş zamanda partneriniz sizi kendi hayatında yaşadığı zorluklar nedeni ile suçluyorsa tebrikler bir manipülatör ile birliktesiniz. Bu manipülasyonlar çoğalmadan yakayı ondan kurtarmaya bakın.

Engelpülasyon kişinin size şantaj yapması ile kendisini gösterir. Eğer karşınızdaki kişi sizin ilişkiniz sırasında anlattığınız şeyleri başkalarına anlatmakla tahdit ediyor ya da özel fotoğraflarınızı başkalarına göstermekle tehdit ederek sizi yanında tutmaya çalışıyorsa bu kişi bunları sizi çok sevdiği ve sizden ayrılmak istemediği için değil sizi manipüle etmek istediği için yapıyordur. 

İlişkilerde manipülasyon cümleleri arasında tüm bunları senin için yapıyorum ama sen hala beni suçluyorsun, sen zaten beni hiç sevmedin, çocuk gibi davranıyorsun, benden başka kimse sana tahammül edemez, benim sayemde başarılı oldun, ben olmasam şunları yapamazdın, kimse sana tahammül edemez en popüler cümlelerdir.

İlişkilerde Engelpülasyon Tümceleri

İlişkilerde Engelpülasyon Göstergeleri 

İlişkilerde manipülasyon, manipülasyona uğrayan tarafı duygusal olarak çok yıpratır. Engelpülasyonun birçok farklı çeşidi vardır. Bunlar arasında en önemli olanı ise duygular üzerinden manipülasyon etmektir. İlişkilerde manipülasyon belirtileri şu şekildedir;

  • İlişkinizde hayır demekten çekiniyorsanız
  • İstemediğiniz şeyleri söylerken kendinizi suçlu hissediyorsanız
  • Partneriniz olmadan doğru kararı verebileceğinizi düşünmüyorsanız
  • Sizin ihtiyacınız olan duygular partneriniz tarafından küçümseniyorsa
  • Muvaffakiyetlarınız aşağılanıyorsa
  • Özsaygınıza yönelik saldırılarda bulunuluyorsa
  • Sevdiğiniz şeyler küçümseniyor ve yok sayılıyorsa
  • Sizin istekleriniz yerine sürekli kendi duygusal isteklerini ön sıraya koyuyorsa
  • Sizin istek ve ihtiyaçlarınız ile dalga geçiliyorsa bunlar manipülasyona uğradığınızın göstergesidir.

İlişkilerde Engelpülasyondan Nasıl Kaçınılır?

İlişkilerde duygusal manipülasyondan kaçınmak için öncelikle manipülasyona uğradığınızın farkında olmanız gerek. Bunun için yukarıdaki başlıkta açıklanan maddeleri inceleyebilirsiniz. Eğer manipülasyona uğradığınızı fark ettiyseniz bunu anladığınızı karşı tarafa hissettirmeniz gerekir. Şahıssel gelişim kitapları size yardımcı olacaktır.

Etiket yok

73 gösterim, 5 gün

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir